تبلیغات
مرکز آموزش و دانلود عمران (عمران مرکزی) - سوپر پانل چیست؟
سوپر پانل نوع تکامل یافته سیستمهای قدیم تر(Insulating Concrete Forms) ICF می باشد سیستم قدیمی ICFدیوارهایی است که از چیدن بلوکهای تو خالی استایرن و قراردادن میلگردهای قائم و افقی به صورت محدود در آن، و بتن ریزی در فضاهای خالی داخل بلوکها ساخته می شود.
بلوکها در طرفین به دو جداره به ضخامت حداقل 5 سانتی متر محصور می باشد. صفحات پلی استایرن توسط رابطهای از جنس پلاستیک یا فلز بهم دیگر متصل و از اتصال آن بلوکهایی تو خالی حاصل میشود که در فضای خالی آن میلگرد قرار داده شده و بتن ریزی می شود. حاصل عملیات اجرایی آن شبیه به بلوک چینی است که مستلزم صرف زمان و محدودیتهای سازه ای می باشد.چند شکل از ICFسیستم سوپر پانل با اصلاح روش ICF قدیمی در جهت ساختمان سازی به روش های صنعتی تر، سرعت بالاتر و مقاوم تر در برابر زلزله،با تغییرات اساسی در المانهای آن، ابداع گردید.مبتکر این تکنولوژی کمپانیPLASTEDIL سوئیس می باشدکه سیستم مذکور را با نام ®PLASTBAU در سراسر دنیا عرضه نموده است.

این سیستم متشکل از المانهای باربر و غیر باربر اصلی ساختمان یعنی دیوار باربر، سقف باربر و دیوار پارتیشن است.
با استفاده از این سیستم می توان بیش از 60% عملیات مربوط به اجرای یک سازه بتنی را در کارخانه انجام داد و با انتقال قطعات به سایت اجرایی عملیات ساخت را به سرعت به اتمام رسانید.
سهولت اجرایی عمده در این سیستم حذف عملیات قالب بندی و آرماتور بندی دیوارهای باربر بتن آرمه به میزان حداقل 90% در محل اجرای پروژه است .
قطعات دیوار در ارتفاع طبقه و قطعات سقف به طول دهانه و براساس طرح معماری ساخته و به محل حمل شده و به سرعت در محل خود نصب و عملیات بتن ریزی انجام می گردد.
سیستم سوپر پانل در رده ساختمانهای با دیوار بتن آرمه با قالبهای ماندگار پلی استایرن توسط مرکز تحقیقات مسکن و ساختمان مورد تایید قرار گرفته است و توسط آن می توان بر طبق آیین نامه زلزله ایران ساختمان های تا 15 طبقه را طراحی و اجرا نمود .

{{دیوارهای Icf (قالبهای ماندگار بتن) : 115 دیوار ICF در واقع به معنای قالبهای ماندگار بتن هست كه به اختصار نوشته میشه. استفاده از این نوع قالبها كهEPS نام دارن تحول شگرفی رو در صنعت ساختمان سازی ایجادكرده به طوری كه یه سازه پایدار مستحكم باقابلیت ساخت سریع و همچنین سبك و عایق هستش. این دیوار ازنوع بلوكی وازجنس پلی استایرن منبسط شده با بعد داخلی 15cmهستش كه توسط رابط هایی از جنس پلی استایرن مقاوم در برابر ضربه دو سمت قالب رو نگه می داره . این قالبها به دو صورت بلوكهای دیواری با ضخامتهای مختلف 15-30 cm و بلوكهای سقفی مورد استفاده قرار می گیرند. این سیستم بدون هیچگونه محدودیت طبقاتی اجرا می شه .این سیستم بصورت یكپارچه اجرا میشه و علاوه بر تحمل بارهای زنده و مرده قائم مقاومت خوبی در برابر بارهای جانبی هم داره .فوم پلی استایرنی كه توی این قالبها استفاده شده نسوز و سبك هست، این سیستم عایق مناسب در برابر حرارت ، برودت ، رطوبت و صوت بوده و می تونه در گرمایش و سرمایش حداقل 75 درصد انرژی رو حفظ كنه.


سوپر پانل(دیوارهای EPS با بتن مسطح)
درکشورهای پیشرفته سال­هاست که مسائل مربوط به دوام مصالح، سرعت اجرا، کاهش پرت مصالح، جلوگیری از اتلاف انرژی و مقاوم بودن ساختمان­ها در برابر سوانح طبیعی مورد توجه و تحقیق دائم قرار گرفته که منجر به نوآوری­ها و تکنیک­های مدرن در زمینه صنعت ساختمان شده است.
از جدیدترین سیستم­های فوق الذکر، استفاده از ترکیب بتن آرمه به عنوان عضو باربر و پانل­های پلی استایرن (EPS) به عنوان قالب بتن و عایق حرارتی است که با نام سیستم­های بتنی (ICF) Reinforced Insulating Concrete Formwork معروف شده­اند.
سیستمSuper panel که توسط این شرکت تولید و به بازار عرضه خواهد شد از جدیدترین و کاملترین نوع سیستم­های فوق الذکر است که کمبودها و اشکالات روش­های قدیمی­تر در آن برطرف شده است. این سیستم توسط کمپانی PLASTEDIL سوئیس ابداع و تولید آن در ایران تحت لیسانس شرکت مذکور انجام خواهد شد.
از این روش تا کنون در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله آلمان، ایتالیا، ترکیه، کانادا، آمریکا، امارات متحده، بحرین ، عربستان سعودی، روسیه ، ایرلند استفاده شده است.اساس این سیستم همانطور که قبلاً اشاره شد استفاده از سازه بتن­آرمه باربر در سقف و دیوار ساختمان و پارتیشن­های پلی استایرن مسلح سبک، در تیغه­های غیر باربر است. دیوارها در داخل قالبی از پانل­های مسلح پلی استایرن بتن­ریزی می شوند و قالب سقف­ها نیز از پلی استایرن مسلح به صورت مجوف و شبیه به سقف­های اسپایرول بتنی ساخته می­شوند. به عبارت دیگر ساختمان در دو لایه از پلی استایرن پیچیده می­شود که از لحاظ عایق بندی بیشترین بازدهی را دارد. کل قطعات دیواری و سقفی و پارتیشن پلی استایرن مسلح در کارخانه آماده و جهت نصب به محل اجرا حمل می­شود.


نحوه اجرا سوپر پانل
بعد از اجرای پی ساختمان و رها كردن میلگردهای انتظار ،قالبهای EPS رو جایگذاری می كنیم (یادم رفت بگم كه این قالبها شكلهای مختلفی دارن یعنی كنج ها و نعل درگاه ها بصورت آماده توی كارخونه درست شده اند،و در هنگام اجرا توی جاهای خودشون جای گذاری می شن)بعد آرماتورهای افقی به فاصله های مشخص شده توی جزئیات ،روی رابط ها قرار داده می شن و به همین ترتیب تا ردیف آخر اجرا میشه . بعد ازاینكه كارگذاری قالبها تموم شد دیوارها رو برای بتن ریزی آماده می كنن و میله های محافظ قالبها رو نصب می كنن بعد از محكم شدن قالبها بتن ریزی شروع میشه توی این بتن بخاطراینكه كاهش بدن میزان آب رو و مقاومت بتن را زیاد كنن از فوق روان كننده استفاده می كنن ،ماكزیمم قطر دانه های این بتن 4/3 اینچ هستشاسلامپ مورد نظر هم 15cm .
مزایای سیستم ICF:
1- مقاومت بالا در برابر نیروهای جانبی مانند زلزله ،باد و سیل و ...
2- عایق حرارتی، برودتی ،رطوبت و صوت
3-حمل و نقل آسان
4-ساخت سریع در عین حال با سهولت( اجرا فقط با سه مرحله: چیدمان قالب - تراز دیوار- پر كردن بتن)
5- ساخت و ساز كاملا یكپارچه
6-صرفه جویی بیش از 75 درصد انرژی مصرفی (گرمایش و سرمایش)
7-قابل اجرا در زمینهای با مقاومت كم
8-تولید شده از مواد اولیه غیر قابل اشتعال}}


{{ پانلهای پلی استایرن گسترش شهرنشینی و محدودیت خدمات شهری، ساخت و ساز واحدهای مسکونی را از یک سو به سمت انبوه و بلندمرتبه سازی سوق داده است و از طرف دیگر ضرورت ایمن سازی ساختمان ها در مقابل نیروهای جانبی بخصوص زلزله ایجاب می نماید که وزن اجزاء تشکیل دهنده ساختمان و در نتیجه بار مرده آن را تا حد امکان کاهش داد.
برای نیل به اهداف فوق و رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان ( صرفه جویی در مصرف انرژی ) و همچنین تولید صنعتی مصالح ساختمانی برای استفاده بهینه از منابع ملی ، گروه صنعتی سنگون مصمم گردید که در کنار سایر تولیدات خود فرآورده های پلی استایرن نیز تولید نماید. اکنون ما یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ورق های پلی استایرن در جنوب کشور می باشیم . لازم به یادآوری است که گروه تولیدی سنگون به منظور ساخت دیوارهای سه بعدی (3D) و سایر فرآورده ها کلیه مفاد نشریه شماره 385 معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری بخصوص کند سوز بودن مواد اولیه را رعایت می نماید.طبقه بندی:
برچسب ها: سوپر پانل، نحوه اجرا سوپر پانل، سوپر پانل(دیوارهای EPS با بتن مسطح)،

تاریخ : شنبه 19 اردیبهشت 1394 | 09:11 ق.ظ | نویسنده : ad min | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.